wtorek, 5 listopada 2024

Ekspansja Wszechświatów

Ekspansja Wszechświatów czy też raczej Ekspansja Wszechświata? Nikt nie wykluczył definitywnie istnienie innych Wszechświatów Równoległych, nikt również tego jeszcze nie udowodnił, choć pewne koncepcje dotyczące wielo-światów są znane. Być może nie jest teraz najważniejszą sprawą udowodnienie istnienia wielo-światów. Według Teorii Wielkiego Wybuchu, nasz Wszechświat podlega ekspansji. Niestety, ale po ostatnich dokonaniach Teleskopu Jamesa Webba, ekspansja Wszechświata może wyglądać zupełnie inaczej.

Potrzeba budowy takiego teleskopu jak JWST stała się dobrze widoczna już w 1995 roku, kiedy astronomowie skierowali teleskop Hubble’a na pozornie pusty skrawek nieba. Powstały w ciągu tamtej obserwacji obraz, zwany Głęboki Polem Hubble’a, pokazał, że "puste" miejsce było w rzeczywistości wypełnione tysiącami galaktyk, o wieku do nawet 12 miliardów lat. Okazało się, iż wczesny Wszechświat był bardziej zatłoczony i ekscytujący, niż się spodziewano. Astronomowie chcieli zobaczyć więcej i… wejrzeć głębiej w owo "głębokie pole".

W lipcu 2022 roku, gdy teleskop Webba dotarł do miejsca przeznaczenia a jego instrumenty zostały przetestowane, mógł rozpocząć się długo oczekiwany pierwszy rok obserwacji naukowych, znany jako Cykl 1. Jedne z najważniejszych programów realizowanych w tym cyklu to: CEERS (Cosmic Evolution Early Release Science Survey)GLASS (Grism Lens-Amplified Survey from Space), skupione były na poszukiwaniu odległych obiektów we wczesnych Wszechświecie.

Ku zaskoczeniu (względnym, jak wspominaliśmy) astronomów, natłok wczesnych i jeszcze wcześniejszych galaktyk, pojawił się właściwie natychmiast. Rekordem Hubble’a, jeśli chodzi o obserwację najodleglejszej znanej galaktyki, była GN-z11, dostrzeżona w 2015 roku przy przesunięciu ku czerwieni 11. Przesunięcie ku czerwieni 11 odpowiada wiekowi kosmicznemu około 400 milionów lat, czyli punktowi granicznemu, w którym, jak sądzono, rozpoczęło się naszym Wszechświecie formowanie galaktyk.

Już na podstawie pierwszych danych z programu obserwacji JWST GLASS, dwa zespoły niezależnie od siebie znalazły kandydata na bardziej odległą galaktykę, nazwaną GLASS-z13, o przesunięciu ku czerwieni 13, co oznacza wiek starszy o około 70 milionów lat. W dodatku dane obserwacyjne sugerowały galaktykę nadspodziewanie jasną i dużą, z masą gwiazd rzędu miliarda, zaledwie kilkaset razy mniejszą niż Droga Mleczna, pomimo tego, że nasza własna galaktyka jest miliardy lat starsza.

Rekord ten nie utrzymał się długo. W ciągu następnych dni pojawiły się dziesiątki galaktyk pochodzących z obserwacji w ramach CEERS i GLASS z  przesunięciem ku czerwieni szacowanym nawet na 20, co oznaczałoby ich istnienie zaledwie 180 milionów lat po wielkim wybuchu. Niektóre z nich wydają się mieć struktury dyskowe, które nie powinny były pojawić się tak wcześnie. Inny zespół znalazł dowody na istnienie galaktyki o rozmiarach naszej Drogi Mlecznej przy przesunięciu ku czerwieni 10, mniej niż 500 milionów lat po wielkim wybuchu.

Giganty tak wczesne przeczą oczekiwaniom standardowego modelu ewolucji Wszechświata. Model ten, znany pod nazwą Lambda CDM, zawiera zara-zem najbardziej precyzyjne jakie mamy szacunki dotyczące właściwości ciemnej energii i ciemnej materii, które wspólnie dominują w powstawaniu wielkoskalowych struktur kosmicznych. Przy nowych obserwacjach znane nam dotychczas modele i teorie przestają się kleić.

https://mlodytechnik.pl/technika/31274-elskop-webba-kontra-znana-nam-kosmologia-wysadzanie-wszechswiata-w-powietrze

Ekspansja Wszechświatów czy raczej ekspansja naszego Wszechświata musi mieć zupełnie inną interpretację. Oznacza to, że ekspansja jest bezpośrednio powiązana z Powstaniem naszego Wszechświata oraz z pojęciem "czasu", który musi być zgodny z kierunkiem ekspansji naszego Wszechświata. Jednak jeśli Wielki Wybuch dokonał się zupełnie w inny sposób, to jak mogła zostać zinterpretowana ekspansja Wszechświatów? Określenie "Wszechświatów" zamiast "Wszechświata" jest tu na miejscu, ponieważ nasza interpretacja kreacji Wszechświata według naszej Teorii Przestrzeni Kwantowej nie wyklucza istnienia innych Wszechświatów.

Jeśli zatem według najnowszych obserwacji dalekich obiektów za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba okazało się, że Wielki Wybuch nie przebiegał w taki sposób jak dotąd myślano? Jak zatem może dokonywać się ekspansja Wszechświatów? Otóż, według koncepcji, teorii przed Wielkim Wybuchem, "czas" nie istniał. Wszystko mogło rozpocząć się od tak zwanej: "Osobliwości Inicjalnej".

Koncepcja Osobliwości Inicjalnej dla nowej interpretacji powstania Wszechświata zakłada, że ekspansja Wszechświatów dokonuje się zgodnie z kierunkiem "czasu".
Koncepcja Osobliwości Inicjalnej dla nowej interpretacji powstania Wszechświata zakłada, że ekspansja Wszechświatów dokonuje się zgodnie z kierunkiem "czasu".

Na powyższej animacji można zauważyć, że takie podejście zmienia obraz Powstania naszego Wszechświata. Zarówno "czas", jak i przestrzeń (czasoprzestrzeń), materia biorą udział w ekspansji Wszechświata ale, wszystko to dokonuje się na "terenie" Osobliwości Inicjalnej. Oznacza to, że jeśli "Osobliwość Inicjalna" naprawdę istnieje i była "Praprzyczyną" powstania naszego Wszechświata, to nasz Wszechświat nie może w logiczny sposób rozszerzać swoich granic poza Osobliwość Inicjalną - w innym przypadku "Praprzyczyna" jaką jest niewątpliwie Osobliwość Inicjalna byłaby zbędna.

Jeśli zaś Osobliwość Inicjalna była na początku (Wielkiego Wybuch), to co nastąpiło później, kiedy ruszył "czas" musiło dokonywać się w Osobliwości Inicjalnej. Dowód może być prosty i logiczny. Jeśli przed Osobliwością Inicjalną "czas" nie istniał, to w momencie pojawienia się Osobliwości Inicjalnej, nasz "czas" mogło zaistnieć tylko wewnątrz - na zewnątrz Osobliwości Inicjalnej niczego przecież nie ma, a wszystko musiało zacząć się od momentu pojawienia się Osobliwości Inicjalnej. Ani "czas", ani żadna forma materii nie mogłaby zafunkcjonować samoistnie bez Osobliwości Inicjalnej. Jeśli faktycznie Osobliwość Inicjalna istnieje, to ma nas w garści, a to oznacza, że i ekspansja Wszechświatów dokonuje się na terenie "Praprzyczyny". Poza "Praprzyczyną" konieczna byłaby jakaś inna "Praprzyczyna".

Można zatem przyjąć, że nasza Osobliwość Inicjalna jest Punktem, który musi stać się sferą, jeśli ma się dokonywać Ekspansja Wszechświatów - a to akurat doświadczamy na podstawie Prawa Hubble’a. Oznacza to, że ekspansja Wszechświatów dokonuje się do wewnątrz sfery Osobliwości Inicjalnej. Taki stan prezentuje animacja powyżej. Jeśli zatem jest to sfera, to prawdopodobnie wewnątrz sfery Osobliwości Inicjalnej mogą również istnieć inne Wszechświaty, które również podlegają ekspansji. Dlatego określenie "Ekspansja Wszechświatów" wydaje się właściwe.

Model powstania naszego Wszechświata, który bazuje na Osobliwości inicjalnej jako sfery.
Model powstania naszego Wszechświata, który bazuje na Osobliwości inicjalnej jako sfery. Oznacza to, że istnieje możliwość istnienia wielu Wszechświatów. Możliwość istnienia wielu Wszechświatów powoduje, że istnieje możliwość ekspansji Wszechświatów. Tak może być interpretowana ekspansja Wszechświatów.

Czy zatem coś jest nie tak z Czasem? Czy może Ekspansja Wszechświatów w innej interpretacji może być odpowiedzią na tego typu różnice? W jaki sposób można wyjaśnić to co obserwuje obecnie JWST? Jeśli paradygmat w teorii Wielkiego Wybuchu utrzyma "Praprzyczynę" jako Osobliwość Inicjalną, to wyjaśnić rewelacje jakie dostarczył nam JWST należy zmienić standardowy modelu ewolucji Wszechświata. Oznacza to, że nic może istnieć poza czasem, a czas nie istniał przed Osobliwością Inicjalną. Jeśli tak jest, to nasz model powstania Wszechświata musi dokonywać się wewnątrz tej "Praprzyczyny", nazwanej Osobliwością Inicjalną - tak jak przedstawia to ilustracja powyżej.

Wydaje się, że dane pozyskane z JWST mogą potwierdzać nasze przypuszczenie. Aby to udowodnić, spróbujemy raz jeszcze powołać się na ostatnie osiągnięcia i rewelacje uzyskane za pomocą JWST. Otóż, według danych otrzymanych z JWST naukowcy nie wiedzą, dlaczego w miejscach w kosmosie, które były do tej pory "puste" jest więcej galaktyk, niż spodziewano się zgodnie z teorią Wielkiego Wybuchu. Oznacza to, że na krańcach kosmosu, kiedy to wszystko się zaczynało i powstawały pierwsze Gwiazdy upłynęło wówczas jakieś 400 milionów lat. Natomiast JWST zaobserwował ogromne galaktyki, które były już uformowane na 180 milionów lat od momentu powstanie Wszechświata? Jak to wyjaśnić?

Marek Ożarowski

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ToE-Quantum Space-5

ToE-Quantum Space-5. What happens if scientists find the Theory of Everything? Is the combination of the General relativity  and the  Stand...