Teleskop Webba a Wielki Wybuch - kto wie, być może rozpoczęło się najbardziej emocjonujące starcie i rozprawa z teorią Wielkiego Wybuchu - wszystko za sprawą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Z Z końcem roku 2022 KTJW dostarczał dane ze swoich obserwacji, naukowcy analizujący dane potwierdzili odkrycie przez KTJW galaktyki JADES-GS-z13-0, która istniała najpóźniej 320 mln lat po Wielkim Wybuchu. Galaktyki tak wczesne plus inne obserwacje KTJW, wywołały rewolucyjne nastroje w świecie nauki.
Pierwsze zaskakujące doniesienia o odkryciu w danych napływających z JWST niezwykle wczesnych galaktyk, pojawiły się już w lipcu 2022 r., czyli zaraz po uroczystej, oficjalnej inauguracji tego kosmicznego obserwatorium. Naukowcy, którzy mówią, że tego się nie spodziewali, prawdopodobnie nie mówią całej prawdy, która brzmi raczej tak, że po cichu na to liczyli. Gdy zaczęli w danych obserwacyjnych odkrywać liczne galaktyki, których wiek, rozmiar i jasność przekraczały najśmielsze oczekiwania, zapanowało w świecie astronomii i kosmologii wielkie podniecenie. W kolejnych miesiącach miało się wrażenie, że z każdym kolejnym dniem napływają doniesienia rekordowej "najwcześniejszej znanej galaktyce".
Po serii rewelacji o zaskakująco "dojrzałych" i rekordowo "wczesnych" galaktykach odkrywanych przez Teleskop Webba, wśród teoretyków zapanowała konsternacja, choć w pierwszym odruchu był przede wszystkim sceptycyzm. Czy te anomalnie duże i jasne, wczesne galaktyki nie są przypadkiem, wynikiem jakichś błędów w analizie wstępnych danych? A jeśli są prawdziwe, czy jednak nie da się ich wyjaśnić za pomocą standardowych modeli kosmologicznych? A może jednak to wskazówki, że Wszechświat jest bardziej złożony, niż zakładały to nawet nasze najśmielsze teorie?
Wielu badaczy jest zdania, że to dobrze, że powstało takie zamieszanie z powodu pierwszych obserwacji KTJW. "Budujemy takie maszyny nie po to, by potwierdzić paradygmat, ale by go złamać", mówił w jednym z wystąpień Mark McCaughrean, doradca ds. nauki i eksploracji w Europejskiej Agencji Kosmicznej. "Nie wiadomo tylko, do czego doprowadzi to łamanie paradygmatu".
https://mlodytechnik.pl/technika/31274-elskop-webba-kontra-znana-nam-kosmologia-wysadzanie-wszechswiata-w-powietrze
Proces obserwacji bardzo odległych obiektów w czasie i dystansie dokonuje się według Prawa, które wymusza kierunek obserwacji dla tego typu obiektów. Obserwacja takich obiektów dokonuje się w kierunku ekspansji Wszechświata tylko z przeciwnym zwrotem. Oznacza to, że obserwator zawsze skierowany jest w stronę „Początku” powstania Wszechświat – niezależnie od tego jaki obiekt ogląda w kosmosie to obserwacja pochodzi z kierunku „Osobliwości Inicjalnej”.
Zobacz część pierwszą artykułu w linku.
Marek Ożarowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz