Obawy przed AI, czyli Sztuczną Inteligencją, która wdziera się już praktycznie we wszystkie obszary naszego życia. Coraz więcej rozwiązań opartych na technologii AI "ułatwia" na życie. Czy dzisiaj możemy czuć się zagrożenie? Czy tego typu rozwiązania zastąpią ludzi i pozbawią ich pracy? Obawy są uzasadnione, ale - człowiek czuł zawsze dyskomfort przed "nieznanym". W tym przypadku, nikt nie jest w stanie przewidzieć skutków wspierania nas przez rozwiązania oparte na Sztucznej Inteligencji - co ciekawe, nawet sami twórcy tych rozwiązań.
Przez AI wiele zawodów zniknie, ale nie wszystkie. Oto co trzeba umieć, żeby nie stracić pracy przez sztuczną inteligencję... Boisz się, że nowa technologia zabierze ci pracę? Jest taka możliwość, dlatego warto zweryfikować, jakich umiejętności będą oczekiwać pracodawcy, i znaleźć sposób, aby je rozwinąć lub nabyć...
Sztuczna inteligencja, która za sprawą ChatGPT stała się tematem ostatnich miesięcy, wywołuje skrajne emocje. Od zachwytu po przerażenie. Aż 28 proc. Polaków wyraziło swoje zaniepokojenie w majowym badaniu na panelu Ariadna, a co ósmy odczuwał strach, a nawet przerażenie związane z tym narzędziem. – Z jednej strony ludzie widzą, że nowoczesne rozwiązania z obszaru AI ułatwiają życie, z drugiej istnieje obawa, że człowiek może być coraz mniej potrzebny, zastąpiony przez maszyny lub wręcz przez nie zdominowany – komentuje prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Odpowiedzi na pytanie, czy obawy o dominację AI na rynku pracy mają uzasadnienie, szukają badacze na całym świecie. – Być może wiele zawodów zniknie w takiej formie, w jakiej postrzegano je w przeszłości, lub ulegnie zmianie. To już się dzieje, od dziennikarstwa po pielęgniarstwo, gdzie ludzie w codziennej pracy zintegrowani są z nowymi technologiami. I będzie to coraz powszechniejsze – nie ma wątpliwości Geoff Mullgan, dyrektor generalny fundacji Nesta, która wraz z firmą Pearson oraz Oxford Martin School pochyliły się nad zagadnieniem automatyzacji pracy i zastępowania w niej ludzi maszynami.
https://www.forbes.pl/forbeswomen/przez-ai-wiele-zawodow-zniknie-oto-co-musisz-umiec-zeby-nie-wygryzla-cie-sztuczna/bwlbqqg
Czy tego typu wizje nam grożą? Jeśli prowadzone są badania na ten temat, to wydaje się to być wielce prawdopodobne. Obawy przed AI wydają się więc być całkowicie uzasadnione i jak wszystko co nowe, zawsze niesie ze sobą dobre zmiany i obawy przed nieznanym. Sprawa wsparcia naszych aktywności zawodowych przez systemy oparte na Sztucznej Inteligencji jest już właściwie przesądzona - nie da się zejść już z tej ścieżki. Może więc warto pogłębiać nasza świadomość o zaletach i zagrożeniach jakie niesie ze sobą nowy świat technologii.
zobacz więcej na stronie Co może AI
Marek Ożarowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz