Krótki esej o czasie cz.11 to kolejna część większej całości (zobacz początek: Krótki esej o czasie cz.1), który stara się podsumować informacje, które zostały opublikowane na stronie Teorii Przestrzeni Kwantowej i na BlogToE. Teraz przypomnimy Koncepcję Przestrzeni Kwantowej, która zostanie zaprezentowana w dość skrótowej formie.
Zobacz poprzedni wpis ...które odpowiadają naszym kartkom w nasze ogromnej „Księdze Czasu”. Innymi słowy używając tej analogii - „Księgi Czasu”, jestem na stronie, gdzie pojawia się kopia zapisu tekstu, który został zapisany wcześniej – dokładnie 100 kartek wcześniej.Teraz należy wczytać się w tekst, który został skopiowany 100 kartek wcześniej i umieszczony na naszej stronie bieżącej – na naszym Tu i naszym Teraz. Można sobie wyobrazić, że to co zostało napisane 100 kartek wstecz nie jest już aktualne do naszego Tu i naszego Teraz. Po drodze mogło się wiele zdarzyć na tych 100 kartkach, a my dysponujemy tylko opisem jednej kartki. Opis 100 kartek do naszego Tu i Teraz jest poza naszym zasięgiem. Jak ciężko tłumaczyć Hieroglify starożytnego Egiptu, ponieważ brakuje nam kilku kartek pomiędzy.
To samo dzieje się z informacją, którą otrzymujemy w czasie obserwacji odległych obiektów w kosmosie. Gdyby taka informacja zawarta w świetle przyszła do nas bezpośrednio z odległej Galaktyki, być może nie rozumielibyśmy tego. Każda informacja musi być spójna, ale Wszechświat może rozszerzać się nierównomiernie, z różną prędkością dla poszczególnych obszarów kosmosu. Oznacza to, że stałe fizyczne mogą być inaczej postrzegane w takich różnych miejscach.
Oznaczało by to, że informacja o odległych obiektach musi mieć jakiś mechanizm wspólny dla interpretacji tych obserwacji. Idąc dalej, można założyć, że kodowana informacja opisująca odległy obiekt musi przejść dekodowania, uzupełnienie opisu dla naszego Tu i Teraz i zakodowanie do formy akceptowalnej przez nas – obserwatorów obiektu oddalonego o 100 milionów lat świetlnych. W innym przypadku kopia zapisków na naszej kartce z przed 100 milionów lat byłaby być nie użyteczna, jak w przypadku Hieroglifów starożytnego Egiptu.
Będzie kontynuacja w następnym wpisie…
Marek Ożarowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz