czwartek, 15 lutego 2024

Ontologia

Ontologia – podstawowy (obok epistemologii i aksjologii) dział filozofii starający się badać strukturę  rzeczywistości i zajmujący się problematyką związaną z pojęciami bytuistotyistnienia i jego sposobówprzedmiotu i jego własnościprzyczynowościczasuprzestrzenikonieczności i możliwości. Tyle można dowiedzieć się z definicji ontologii. Niestety, ale dla Teorii Wszystkiego to jest za mało. Pytanie brzmi: Czy teoria wszystkiego powinna obejmować Wszystko? I co oznacza termin "Wszystko"?

W naszej ToE mamy termin Wszechrzecz. Ale i to, wydaje się również mało pojemne dla naszej Teorii Wszystkiego. ToE powinna obejmować sferę Fizyki jak i sferę Matafizyki. Również i te pojęcia nie są wystarczające jak i sama Ontologia. W powstałej strukturze Przestrzeni Kwantowej dokonują się zjawiska poza czasem. Przestrzeń Kwantowa dopiero powołuje do istnienia - każdy byt, każdą rzecz, każde zjawisko - Wszystko. Dlatego w naszych rozważaniach używamy czegoś innego - używamy terminu Filozofii ToE.

To samo dotyczy innych dziedzin, jak na przykład matematyka. Tak naprawdę chodzi o coś zupełnie innego. Aby opisać naszą Przestrzeń Kwantową musimy wejść do "świata", w którym jeszcze nie ma niczego: nie ma Fizyki, Matematyki, Ontologia też nia ma racji bytu - nie istnieją. To świat, który dopiero zaproponuje nam swój opis, swoje układy odniesienia. To w tym, tworzącym się "świecie", ukonstytuują się dopiero Wszystkie cechy, aktywności, które i tak zostaną "transformowane" do świata, w którym rządzi czas. W Przestrzeni Kwantowej nie ma czasu, więc dlaczego miałby obowiązywać tam reguły Ontologii i nasze prawa fizyki?

Jeśli nie ma pojęcia masy, to jak można mówić o ciążeniu, jak opowiedzieć o grawitacji? Czy Grawitacja była najpierw, czy może masa pojawiła się najpierw? A jeśli to tylko interpretacja zupełnie czegoś innego, która objawia się nam ludziom jako masa i grawitacja - związek dwóch zjawisk, które koegzystują i nie mogą istnieć bez siebie? A co się stanie miejsce bez czasu faktycznie zaistnieje? Czy można istnieć bez czasu? Czy Ontologia, nasze prawa fizyki mają rację bytu w okolicach Horyzontu Zdarzeń, a wewnątrz Czarnej Dziury, czy tam jest miejsce dla Ontologii?

Ontologia próbuje uporządkować nasz opis rzeczywistości, wprowadza podstawowe pojęcia i nazwy zjawisk, które doświadczamy. Jeśli jednak nigdy nie doświadczyliśmy świata Przestrzeni Kwantowej? Czy Ontologia może nam pomóc w zrozumieniu problemów i zjawisk, których nigdy nie doświadczymy? Nie mam pojęcia. Nie wiem ile można zaczerpnąć z Ontologii. Świat, świat Przestrzeni Kwantowej, istnieje tylko w tym miejscu w sieci www.theoryofeverything.info. I to wszystko. Czy mogę go opisać?

Być może to, co zostało tu opisane może być traktowane jako czysty materiał na publikację z obszaru fantastyki. Może. Jednak wiele takich koncepcji była również traktowanych w przeszłości przez człowieka, jako wytwór wyobraźni - i tak w istocie było i jest. Najpierw zadziała nasza wyobraźnia, później dopiero zaczynamy to dostrzegać, a później zaczyna się nasza "interpretacja" wymyślonej koncepcji. Na końcu zaczynamy się tym przejmować na serio. Tworzymy z tego dziedzinę, naukę, badania.

Jeśli tak, to może powstanie również Ontologia, która będzie pomocna dla miejsc, gdzie nie ma czasu, nie ma niczego, nie ma żadnych praw. Prawa i reguły dopiero się tworzą. Później są konsekwentnej powielane i przekształcane. Właśnie owo powielanie czegoś, konsekwentnie powoduje, że mamy do czynienia z regułą, prawem, które wydaje się wyznaczać jakąś referencję, jakiś punkt odniesienia. Być może powinna powstać Ontologia dla takich miejsc, jak Przestrzeń Kwantowa?

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sposób na ciemną materię

Nie mamy pomysłu na obserwację ciemnej materii . Wszystko co można zrobić, to próbować obserwacji pewne skutki, które potencjalnie może wyw...