Dane są zarówno skutkiem, jak i przyczyną wszystkiego, co się dzieje w cyfrowej rzeczywistości. Dane są wszechobecne, zbierane niemal wszędzie, przez niemal każde urządzenie. Każdy system informatyczny generuje, przetwarza i wykorzystuje do prezentacji dane. To daje ogromne możliwości, ale i powoduje problemy – a od ich rozwiązania zależy, czy dzięki danym powstaną wartościowe, lepiej dostosowane do potrzeb produkty i usługi. Jednym słowem - mamy Braki w przetwarzaniu danych.
O danych można na pewno powiedzieć jedno – jest ich coraz więcej. Bardzo często organizacje pozyskują więcej danych, niż są w stanie przetworzyć. Powstają zbiory, które puchną i prędzej czy później stają się źródłem problemów. Choćby takich jak sama konieczność ich przechowywania i zabezpieczenia. Do tego pojawia się też zjawisko dark-data, czyli powstawanie zbiorów danych, o których istnieniu nawet firmy, które je zbierają, nie mają pojęcia. To tylko część problemów z danymi i to w sferze biznesu. W świecie nauki jest podobnie.
Jednym z głównych wyzwań, z jakimi przychodzi się dziś mierzyć w kontekście danych, jest ich rozproszenie, czyli mnogość źródeł ich pochodzenia i przechowywania. Często trzeba więc odpowiedzieć na podstawowe pytanie – gdzie szukać tego, czego potrzebujemy?
Odpowiedzią wydaje się gromadzenie wszystkich informacji w jednym miejscu, ale to rozwiązuje tylko jeden problem, a prowadzi do kolejnego: jak z nich korzystać, bo przecież – skoro pochodzą z różnych źródeł – mają niejednokrotnie różne formy. Od wielopoziomowych obiektów do zwykłych zeskanowanych kartek, zawierających również ręcznie wprowadzone informacje.
Może więc już na pierwszym etapie – kolekcjonowania danych – decydować o ich przydatności i odrzucać te niepotrzebne?
To rozwiązuje problem konieczności przesyłania i przechowywania wszystkiego, ale rodzi ryzyko, że przegapimy coś istotnego, przydatnego w dalszej pracy.
Pojawia się też – a jakże – czynnik ludzki. Bo chociaż technologia pozwala dziś na wiele, wciąż jeszcze istnieją punkty, w których jedynym narzędziem wyszukania i kategoryzacji informacji pozostaje człowiek. Tymczasem osoby zatrudnione w firmie nie znają choćby zasad gromadzenia i zabezpieczania danych. Brakuje osób, które są odpowiedzialne za zarządzanie danymi w organizacji, i to w całym cyklu ich życia. I chociaż obowiązki związane z RODO nieco to zmieniły, to tylko w przypadku danych osobowych, co jest niewielkim wycinkiem całego problemu.
Wreszcie trzeba powiedzieć o tym, że zarówno zbieranie, jak i późniejsze prace z danymi to proces kosztowny. Niejednokrotnie trudno ocenić, czy i jakie korzyści organizacja będzie miała dzięki pozyskanym informacjom. Decyzja o ograniczeniu zakresu ich zbierania powadzi do ryzyka, że w przyszłości mogą się one jednak okazać przydatne. Albo – podejście przeciwne – gromadzimy wszystko, co się da, ponosząc koszty i szukając dla tego zastosowania. Ryzykując z kolei, że wartość dodana, jaką dzięki temu zbudujemy, nie będzie jednak warta wydanych pieniędzy…
https://futurebuilders.money.pl/wszechobecne-dane-wyzwania-szanse-zagrozenia
Firma Google twierdzi, że do końca 2035 roku zgromadzi całą Wiedzę na Ziemi - cokolwiek to oznacza, to z pewnością dotyczy gromadzenia, przetwarzania danych. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ile - jak liczny może to być zbiór danych. Poza tym, wydaje się, że taki zbiór jest bezużyteczny dopóki, dane nie zostana w odpowiedni sposób przygotowane, a mamy braki w przetwarzaniu danych. Przygotowanie danych do możliwości użytecznego wykorzystania to kolejne wyzwanie. Jednakże pomimo tego, że braki w przetwarzaniu danych występują, próbujemy coś z tym robić.
Braki w przetwarzaniu danych być może zostaną zniwelowane, jeśli uda na się ujarzmić technologię komputerów kwantowych. Puki co, jest stawiamy na razie pierwsze i to nieśmiałe kroki. Do komercjalizacji tej technologii na pełną skalę jeszcze jest daleko.
Braki w przetwarzaniu danych występuję również w sferze zbierania samych danych. Nie jesteśmy w stanie technologicznie uporać się z pozyskiwaniem danych. Brakuje nam wiedzy, technologii, inteligentnego sprzętu, czujników, sensorów, kamer, które konieczne są do pozyskiwania danych.
Braki w przetwarzaniu danych, a właściwie ich eliminacja, wymagają również implementacji, wdrożeń w obszarze infrastruktury teleinformatycznej. Konieczne są implementację w obszarze Sieci telekomunikacyjnej, aby zwiększyć możliwości samej transmisji danych. Oznacza to, że braki w przetwarzaniu danych uniemożliwiają nam dokładny opis Wszechświata. Bez odpowiedniej porcji danych, nie jesteśmy w stanie opisać otaczającej nas Rzeczywistości w wystarczający sposób.
Niestety, w przypadku naszej Koncepcji Przestrzeni Kwantowej, zbiór danych może być również nieskończony, dlatego należy wprowadzać iteracyjne uproszczenia.
zobacz również artykuł Symulacja Komputerowa
Symulacja komputerowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz