wtorek, 23 lipca 2024

Jak stary może być Wszechświat

W poprzednim wpisie rozpoczęliśmy dyskusję na temat Wieku Wszechświata. Nie mamy obecnie pewności dotyczących tego wszystkiego co udało się zauważyć, odkryć przez ostatnie 100 lat. Przyszedł czas na weryfikację wszystkich założeń teoretycznych, wszystkich postulatów, które zdobyły uznanie w świecie nauki. Teraz, powoli uczymy się weryfikacji tej wiedzy. Mamy do dyspozycji o wiele większe możliwości niż nasi poprzednicy - Teleskop Jamesa Webba, Wielki Zderzacz Hadronów. Nasi poprzednicy mogli tylko pomarzyć i takich możliwościach, ale to oni rozpoczęli tą dyskusję - Jak stary może być Wszechświat. To może kilka cytatów.

- W obserwacjach dalekiego, a więc wczesnego Wszechświata pojawiają się olbrzymie czarne dziury o masie miliardów mas słońca. Rodzi się więc pytanie, jak one mogły powstać, skoro według obecnej teorii potrzeba do tego długiego czasu? Takie obiekty powstają z mniejszych czarnych dziur, na które spływa okoliczna materia, czy też spadają inne czarne dziury.

Mamy więc do czynienia z ogromną zagadką. Być może jednak należy szukać innych rozwiązań niż postarzanie Wszechświata. Podejrzewam, że taka radykalna hipoteza miałaby liczne konsekwencje, np. dla mikrofalowego promieniowania tła czy wielu innych obserwacji. Obecnie dysponujemy naprawdę zgodnym obrazem Wszechświata i jego ewolucji. To prawda, że co jakiś czas pojawiają się na nim rysy, ale być może nie potrzebujemy rewolucji, aby się ich pozbyć.

... kluczem do poznania wieku Wszechświata jest badanie tego, jak się rozszerza.

https://tech.wp.pl/naukowcy-watpia-w-wiek-wszechswiata-moze-byc-dwa-razy-starszy,6931450669439904a

Oznacza to, że według naszej Teorii Wszystkiego (ToE) uwzględniamy również "ekspansję Czasu". Jak dotąd, mówi się wyłącznie o ekspansji "Przestrzeni" - teoria Wielkiego Wybuchu zakłada właśnie taki model, modle rozszerzania się Wszechświata bazujący na "Przestrzeni". Jeśli zatem na początku przed Wielkim Wybuchem cała "Przestrzeń" i materia były interpretowane jako Osobliwość - to znaczy skupione w jednym punkcie, to co działo się w "czasem". Czy "czas" również nie można zinterpretować jako pewien rodzaj "Osobliwości"? Wówczas "czas" może również podlegać ekspansji. A to mogłoby oznaczać "rewolucję" w postrzeganiu naszego Wszechświata.

- Einstein sądził, że Wszechświat jest statyczny, ale potem okazało się, że taka konfiguracja nie byłaby stabilna. Małe odchylenie spowodowałoby, że kosmos natychmiast zacząłby się kurczyć lub rozszerzać. Dziś wiemy o Wielkim Wybuchu i ciągłej ekspansji kosmosu, która na dodatek przyspiesza. Wiek Wszechświata można więc określić przez analizę tempa tej ekspansji, o którym mówi tzw. stała Hubble’a. To wynik badań prowadzonych od wielu lat, z użyciem różnorodnych obserwatoriów.

Pomiar stałej Hubble’a wymaga określenia odległości i prędkości różnych obiektów, a to bardzo trudne. Główny problem polega jednak na tym, że mamy jej dwie różne wartości. Jedna wynika z pomiarów obiektów bliskiego Wszechświata, np. supernowych. Druga natomiast – z obserwacji kosmosu dalekiego, czy mikrofalowego promieniowania tła. Różnica sięga prawie 10 proc., więc jest to ogromna rozbieżność. Być może jedna z metod obarczona jest poważnym błędem; albo jest to wskazówka, że widzimy kolejną rysę na naszym pięknym gmachu kosmologicznego modelu, z którego jesteśmy wszyscy tak dumni.

Nie tylko nad wiekiem Wszechświata nadal dyskutują naukowcy - spory dotyczą także tego, jak w trakcie ewolucji kosmosu zmieniał się upływ samego czasu. Niedawno zespół z University of Sydney stwierdził, że niedługo po Wielkim Wybuchu czas miał płynąć aż pięciokrotnie wolniej, niż obecnie.

Trzeba dobrze rozumieć, o czym mówimy. Gdyby ktoś znalazłby się w tamtym okresie, nie odczułby różnicy – dla niego czas płynąłby normalnie, w tempie odpowiednim do jego procesów biologicznych. Jednak z naszego punktu widzenia, w dalekiej przeszłości Wszechświata czas faktycznie płynie wolniej. Widzimy to, spoglądając na dalekie, czyli istniejące dawno temu obiekty. Przyspieszanie czasu ma związek z ekspansją Wszechświata. To potwierdzenie tego, że Wszechświat razem z całą czasoprzestrzenią się rozszerza.

wyjaśniał prof. Tomasz Bulik.

https://tech.wp.pl/naukowcy-watpia-w-wiek-wszechswiata-moze-byc-dwa-razy-starszy,6931450669439904a

Być można nasza koncepcji Przestrzeni Kwantowej jest w stanie wyjaśnić co w tej materii - ale to tylko koncepcja, pomysł na weryfikacje tego co się dzieje wokół nas - jedne w wielu interpretacji. Nie wiemy jak jest naprawdę, ale nie możemy rozpatrywać Wieku naszego Wszechświata z punktu widzenia naszego Tu i Teraz. Tam i Wtedy - z pewnością "czas" upływał inaczej - osobliwiej?

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Krótki esej o czasie cz.14

Krótki esej o czasie cz.14  to kolejna część większej całości (zobacz początek:  Krótki esej o czasie cz.1 ), który stara się podsumować in...