środa, 1 maja 2024

Kombinatoryczna eksplozja

Kombinatoryczna eksplozja to rodzaj pewnego "hamulca" w analizie i przetwarzaniu danych jakie należy przeanalizować. Liczba możliwych rozwiązań dla naszej Koncepcji Przestrzeni Kwantowej może być niewyobrażalna. Można zatem powiedzieć, że obowiązuje tu "Kombinatoryczna eksplozja". Co to jest kombinatoryka? dział matematyki, zajmujący się badaniem struktur skończonych lub nieskończonych, ale przeliczalnych. Np. określenie, ile jest podzbiorów k-elementowych w zbiorze n-elementowym stanowi jedno z typowych zagadnień kombinatoryki. Aby zrozumieć problem odwołamy się do pewnego przykładu.

Omawiany przykład dotyczy "gry w szachy". Każdy z graczy (dwóch graczy), rozpoczynający grę, ma do dyspozycji 20 możliwych posunięć, jego przeciwnik ma również do dyspozycji 20 posunięć. W kolejnym ruchu liczba możliwych posunięć jest większa i jest zależna od poprzedniego ruchu. Szacuje się, że przeciętnie w dowolnej sytuacji liczba możliwych posunięć wynosi 35 - oznacza to, że liczba możliwych kontynuacji w n ruchach, gdzie jeden ruch uwzględnia posunięcie białych i kontrposunięcie czarnych, przekroczy liczbę (352)n, dla uproszczenia można przyrównać to do liczby 1000n, albo 103n.

Załóżmy teraz - na potrzeby naszej Symulacji komputerowej, że komputer posiada wydajność na poziomie miliarda kontynuacji na sekundę. Przy takich założeniach warunków symulacji komputerowej, w ciągu jednej sekundy, komputer jest w stanie przeanalizować wszystkie możliwości, jakie powstaną na szachownicy po trzech ruchach - jest ich w uproszczeniu około 109. Aby przeanalizować wszystkie możliwości po czterech ruchach, nasz komputer będzie potrzebował już 2,78 godziny. Czas konieczny na analizę wszystkich możliwych posunięć po pięciu ruchach na przód, może wynieść już 115 dni. Jeśli chcielibyśmy przeanalizować wszystkie możliwości po sześciu ruchach, to czas potrzebny na taką analizę wyniósłby ponad 300 lat. Dla siedmiu ruchów - czas potrzebny na analizę to ponad 3000 wieków. To jest właśnie Kombinatoryczna eksplozja.

To tylko gra w szachy, czas konieczny na analizę posunięć przez komputer powoduję, że mamy do czynienia z ogromną liczbą danych dl przeanalizowania - to właśnie Kombinatoryczna eksplozja. Niestety, ale w dzisiejszych czasach, musimy znaleźć rozwiązania, które mogłyby sprostać tego typu problemom. Symulacja komputerowa wymaga ogromnej mocy obliczeniowej komputera. Być może rozwiązaniem będą komputery kwantowe?

Czas na Analizę struktury Przestrzeni Kwantowej może mieć o wiele większe wartości. Nie wiadomo dokładnie, w jakie sposób można by było zamodelować fragment struktury Powstałej Przestrzeni Kwantowej. Jakie przyjąć uproszczenia i założenia, aby zniwelować Kombinatoryczną eksplozję. Te pytania są otwarte i wymagają jeszcze pewnej wyobraźni. Być może tego typu rozwiązania jak ChatGPT firmy OpenAI będą mogły rozwiązywać tego typu problemy w przyszłości? Wydaje się, że ChatGPT poradził sobie z Kombinatoryczną eksplozją.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Koncepcja Przestrzeni Kwantowej

Jeśli Koncepcja Przestrzeni Kwantowej mogłaby odnieść się do  Teorii Wielkiego Wybuchu , to wówczas przed Wielkim Wybuchem nie było niczego...