środa, 8 listopada 2023

Aspekt filozoficzny

Każda teoria ma swoją "historię powstania". Na ogół, ta historia jest wieloaspektowa. Teoria Wszystkiego musi uwzględniać wiele aspektów. Nie da się się również potwierdzi jej słuszności, ani kompletnie zaprzeczyć w miejscach, gdzie nasze mechanizmy poznawcze zawodzą lub nie dysponuje jeszcze takimi. Wówczas pozostaje zmaganie na polu filozofii. Aspekt filozoficzny jest częścią każdej teorii. To myśl przewodnia, z której wypływa koncepcja.

Aspekt filozoficzny jest chyba najstarszym elementem budowania koncepcji wiedzy. Od zawsze związany był z dokonywanie obserwacji. Obserwacje te, prowadziły w naturalny sposób do stawiania pytań i próby poszukiwania odpowiedzi na stawiane pytania. To właśnie sens jaki przejawia aspekt filozoficzny.

Każda teoria budzi do życia tezy i pytania. Lecz najpierw, tezy i pytania, ocierają się o aspekt filozoficzny. Dlaczego o tym teraz wspominamy? Może dlatego, że przyszedł czas na "filozofowanie"? Wydaje się, że aspekt filozoficzny jest elementem pierwotnym. Nie wiadomo tego dokładnie - to właśnie jest aspekt filozoficzny, ale każdy kreator, staje w konstruowaniu swojego aktu kreacji przed różnymi dylematami. Aby dokonać pewnych rozstrzygnięć - czeka go niewątpliwie pewna "batalia" w sferze filozoficznej.

Czy warto powołać myśl, idee do życia - obdarzyć ją swoją wiarą, przekonaniem o słuszność swojej teorii? To właśnie aspekt filozoficzny. Jeśli dana teoria "wzbudzi" zaufanie swojego twórcy, wówczas twórca staje się "poszukiwaczem". Stawia tezy, pytania i szuka odpowiedzi. Tak dzieje się w wielu dziedzinach naszego życia. Stawiasz pytania i szukasz odpowiedzi.

Aspekt filozoficzny to pole bitwy intelektualnej. Bitwa ta, pozwoli twórcom teorii, idei, koncepcji pozyskać wiarę w słuszność swojej teorii. To wreszcie walka z samym sobą, kiedy to kładziemy na szali wszystko - wszystko co mamy: intelekt, doświadczenie, wiarę, edukację i narażenie się na śmieszność - utrata reputacji, utratę wiarygodności. Wszystko. Dlatego zostało to porównane do "walki".

Jeśli teoria wszystkiego ma obejmować wszystko, to musi również obejmować aspekt filozoficzny. Tak było na początku. Człowiek na początku swojej ery dysponował jedynie aspektem filozoficznym. To dało mu szanse rozwoju intelektu i pobudziło myślenie abstrakcyjne. A dalej to już ...

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ToE-Quantum Space-5

ToE-Quantum Space-5. What happens if scientists find the Theory of Everything? Is the combination of the General relativity  and the  Stand...