środa, 6 września 2023

Opis Filozoficzny

Opis filozoficzny to termin "roboczy", użyty w naszym opisie Świat. Jest tożsamy z Filozofią, jednak termin Filozofia może być kojarzony z dziedziną, dyscypliną naukową. W naszym przypadku tak nie powinno być. Opis filozoficzny jest bardziej użyteczny - no i można zawrzeć w tym terminie dużo więcej, na konkretny użytek. Dlatego "Opis filozoficzny" powinien być rozumiany jako coś, co jeszcze do końca nie ma swojej definicji. Powinien kojarzyć się ze wspólnym ewaluowaniem, wzrastaniem wraz z miejscami, które opisuje.

Powiedzieliśmy już, że opis matematyczny nie bardzo może zadziałać w Tu Świecie. To samo dotyczy Tu/Tam Miejsca oraz Tam Świata. W tych Światach/Miejscach, można jedynie wykorzystać pewne prawa. Prawa te, klasyfikujemy jako zbiór praw fizyki adekwatnej. Fizyki adekwatnej do danego miejsca. W tamtych Miejscach, Światach, stosujemy głównie opis filozoficzny. Można odwoływać się właśnie do pewnych analogii z poziomu filozofii.

Dlaczego tak jest? Opis filozoficzny był zawsze pierwotną wersją obserwacji świata. Niczego nie wymyślamy ponownie. Najpierw filozofowie, na podstawie swoich obserwacji świata, stawiali tezy, problemy, poglądy itp. Później pojawiały się specjalizacje naukowe, dziedziny naukowe, które owe problemy, które przedstawiał opis filozoficzny, próbowali rozwiązać. Najczęściej próbowali podać jakąś uzgodnioną, wspólną wersję. Wersja ta, miała obowiązywać do momentu, kiedy inny naukowiec, specjalista z danej dziedziny, poda inną wersję tego, co już znaliśmy.

Inna wersja była po prostu innym spojrzeniem na świat. I tak powoli traciliśmy pierwotną funkcję filozofii na rzecz kolejnych dyscyplin i dziedzin naukowych. Doszło nawet do tego, że w pewnych dyscyplinach filozofia zyskała miano, status - "Persona non grata".

Opis filozoficzny zawsze stawiła fundamentalne poglądy, problemy dotyczące naszego pochodzenia. To filozofia rozpoczęła podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowy pytania. Wszystko inne było tylko konsekwencją, inną wersją opisu filozoficznego.

Opis filozoficzny jest więc podstawowym "mechanizmem" do zauważenie, obserwacji tego co dokonuje się w Tu, Tu/Tam oraz Tam Miejscach. To sposób na obserwację tam, gdzie nie bardzo można zastosować fizykę lub matematykę. Opis filozoficzny to próba "znalezienia się" w tych Wszystkich Miejscach i Światach, gdzie jeszcze nikt z nas nie był. To właśnie to - opis filozoficzny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Fale Wawera cz.48

Fale Wawera cz.48 - a wszystko to, co stanowi pewnego rodzaju " iluzję " wokół nas to tylko proces przekazywania energii . Otacz...