piątek, 13 września 2024

Wsparcie AI

Dostałem propozycję - Wsparcie AI. Nie tworzę swoich treści za pomocą AI - taki proceder zabija moją twórczość i nie mam na to zgody. Nie idźcie tą drogą, AI, ChatGPT zabije w was kreatywność. Nieumiejętne korzystanie z takich rozwiązań AI spowoduje, że powoli nasze społeczeństwo zacznie produkować "cyberidiotów". Mamy problem z wsparciem AI w edukacji. Student tworzy "swój" esej za pomocą ChatGPT i w ten sposób zabija w sobie zdolność tworzenia. Można się ze mną nie zgadzać to wasze indywidualne podejście do AI. Teraz każdy musi podjąć decyzje, czy pracuje nad sobą, czy idzie łatwą drogą.

Nie mamy jeszcze jakiś konkretów, badań, przemyśleń w postaci prac naukowych na temat koegzystencji rozwiązań z obszaru Sztucznej Inteligencji w połączeniu z Edukacją, Sztuką. Ale. Niektóre z obszarów naszego życia zawodowego już dostrzegają pewne problemy.

Rozmowy komitetu strajkujących scenarzystów z przedstawicielami największych wytwórni zrzeszonych w AMPTP zintensyfikowały się w minionym tygodniu. Pod koniec studia zaprezentowały swoją "najlepszą i ostateczną" ofertę. To doprowadziło do sytuacji, w której rozmowy przeciągnęły się na sobotę i niedzielę.

Na razie nie znamy szczegółowych warunków zawartego porozumienia. Jak poinformowali negocjatorzy WGA, poznamy je dopiero wtedy, kiedy zostaną w ostatecznej formie zapisane. Trwa bowiem właśnie ich spisywanie i WGA chce być pewne, że kropki nad wszystkimi "i" są postawione i nie ma żadnych wątpliwości co do warunków...

Największą kością niezgody było jednak użycie sztucznej inteligencji. Aktualnie nie ma żadnych ogólnych zasad i studia nie chciały tego zmieniać. Zaś po ostatnich wyrokach sądowych, w których uznano, że dzieła stworzone wyłącznie przez sztuczną inteligencję nie podlegają ochronie zgodnie z przepisami o prawie autorskim, studia chciały wymusić na scenarzystach, by praca nad tekstami Sztucznej Inteligencji była traktowana jako zlecenie (więc wszelkie prawa autorskie miałaby wytwórnia, a scenarzysta nie miałby żadnych).

https://www.filmweb.pl/news/Strajk+scenarzystów.+Po+146+dniach+jest+porozumienie-152202

Być może po stworzeniu precedensu do akcji wkroczą następne środowiska. Sprawa jest dość poważna i jeszcze nie uregulowana przez prawo. Rozwiązania oparte na Sztucznej Inteligencji powstały, aby wspierać nas w naszych aktywnościach. Wspierać nas. A co w przypadku kiedy rozwiązania z obszaru AI będą wykonywać za nas proces "twórczy"? Obszar wsparcia pierwotnie miał dotyczyć naszych żmudnych, powtarzalnych aktywności, które wpływany destrukcyjnie na nasz proces twórczy. Teraz, zauważalnie ta granica jest przesuwana - wsparcie rozwiązań AI wkracza w procesy twórcze.

Amerykańska Gildia Autorów pozwała OpenAI. Według niej ChatGPT jest piratem i to nie przez przypadek. Skarga została złożona w imieniu George’a RR Martina, Johna Gishama i wielu innych powieściopisarzy. 

Pisarze jako argument powołują się też na inne działanie ChatGPT. Chatbot, zapytany o źródło swoich informacji na temat treści książek, zapewnia, że znajdują się one w jego bazie danych. O taką możliwość żaden z pisarzy nie został poproszony. 

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/chatgpt-oskarzony-o-piractwo.html

Powyższy przykład jest "czubkiem góry lodowej" problemów jakie czekają na rozwiązanie. Obecnie nie jesteśmy w stanie skonsumować wszystkich możliwości, jakie dają nam rozwiązania bazujące na Sztucznej Inteligencji - ani pod względem mentalnym, ani pod względem prawnym. Do rozwiązania aspektów prawnych brakuje nam czasu, a uwolniona technologia Sztucznej Inteligencji zaskakuje nas każdego dnia nowymi możliwościami. A Prawo? Prawo zmienia się za każdym precedensem - jednym słowem nie jest w stanie nadążyć za zmianami technologii AI.

Zobacz inne artykuły: Technologia przed Prawem, Neuralink Czipowanie ludzi. Czy zatem Czipowanie ludzi i wyposażanie ich w elementy AI zmieni nasz Świat, naszą Rzeczywistość? Kto będzie właścicielem patentu - osoba, która ma wczepiony Chip (N1), czy Sztuczna Inteligencja (AI), która wspiera wczepiony Chip (N1)? Technologia, również ta oparta na Sztucznej Inteligencji, ma służyć i wspierać człowieka. Wsparcie AI zapoczątkowano dekady lat temu - nie ma odwrotu. Jaki zatem będzie koszt Wsparcia AI.

A co z nowymi koncepcjami? Czy wsparcie AI będzie pomocne w tworzeniu nowych koncepcji? Nasza propozycja powstania Wszechświata powstała wyłącznie z naszych głowach, bez udziały wsparcia AI. Nie jest wiadome, w jaki sposób tego typu koncepcje mogą być rozwijane przez wsparcie AI. To się dopiero okaże w niedalekiej przyszłości. Na razie, nowe pomysły, idee, koncepcje czy też Teorie, są tworzone przez ludzi.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Światy obok nas

Czy istnieją inne Światy obok nas? Czy istnieje Świat Równoległy ? Wydaje się, że według niektórych Teorii Wszystkiego istnieje możliwość ...