Zmiana reguł - Czy to możliwe? Nikt nie wie do końca, jakie odkrycia dokonają się w najbliższej naszej przyszłości. Sztuczna Inteligencja, ChatGPT, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba a być może w przyszłości umieszczenie teleskopu na Księżycu może przynieść niespodziewane rezultaty. Obraz naszej wiedzy może gwałtownie ulec zmianom.
Fakt, że poszerzymy naszą wiedzę jest pewną oczywistością, jednak odkrycie zjawisk, które stają w sprzeczności z naszą dotychczasową wiedzą i doświadczeniem może przyprawić naukowców o ból głowy. Co jeśli przyszłe odkrycia namieszają w naszym opisie Wszechświata, wywrócą nasze Prawa Fizyki? Czy zatem nastąpi Zmiana Reguł?
Według badań opublikowanych właśnie w czasopiśmie Physical Review Letters maksymalna możliwa prędkość odrzutu zderzających się czarnych dziur przekracza 28 500 km/s, czyli około jednej dziesiątej prędkości światła. To największa prędkość, jaką obiekty te są w stanie osiągnąć.
Wcześniej sądzono, że czarne dziury poruszają się znacznie wolniej, z prędkością około 5000 km/s.
Teraz udało się ustalić prędkość czarnych dziur z najwyższą precyzją. Naukowcy przeprowadzili serię 1381 symulacji numerycznych zderzeń wysokoenergetycznych czarnych dziur. Każda z nich trwała od dwóch do trzech tygodni. Wszystko po to, by ustalić maksymalną prędkość ich odrzutu po zderzeniu.
Autorzy badania Carlos Lousto i James Healy z Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku wykorzystali superkomputery do przeprowadzenia symulacji numerycznych. Obliczenia te przeszły przez równania ogólnej teorii względności opisujące, w jaki sposób będą ewoluować dwie oddziałujące ze sobą czarne dziury.
Lousto wyjaśnił, że techniki numeryczne do przewidywania wielkości fal grawitacyjnych z takich kolizji zostały opracowane dopiero w 2005 roku, 10 lat przed tym, jak same fale grawitacyjne zostały wykryte po raz pierwszy przez Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory.
Od tego czasu LIGO zaobserwowało prawie 100 zderzeń czarnych dziur. Porównanie danych z jednej z takich kolizji z numerycznymi danymi względności ujawniło eliptyczną trajektorię czarnej dziury. Wcześniej naukowcy sądzili, że zbliżają się one do siebie po prawie kołowych orbitach, powiedział Lousto. Odkrycie orbit eliptycznych poszerzyło zakres możliwych zdarzeń kolizyjnych i skłoniło astronomów do poszukiwania nowych scenariuszy kolizji. To czy dwie zderzające się czarne dziury połączą się, czy od siebie odlecą, zależy właśnie od ich orbit.
Uzyskane wyniki otwierają nowe możliwości badań nad prawami fizyki rządzącymi wszechświatem. Teraz naukowcy mają nadzieję matematycznie, za pomocą równań teorii względności Einsteina udowodnić, że prędkości tej nie można przekroczyć, co może mieć potencjalny wpływ na podstawowe prawa fizyki.
"Po prostu mamy do czynienia z czymś, co mogłoby prowadzić do bardziej uniwersalnych wniosków. To nowo odkryte ograniczenie prędkości może być częścią większego zestawu praw fizycznych, które wpływają na wszystko, od najmniejszych do największych obiektów we wszechświecie" - podsumowuje prof. Carlos Lousto z Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku.
https://wiadomosci.dziennik.pl/nauka/artykuly/9282723,przelomowe-odkrycie-naukowcow-moze-miec-wplyw-na-wszystko-we-wszechs.html
Być może wiedza zgromadzona w przyszłości będzie generować więcej pytań niż odpowiedzi. Być może będzie trzeba poczekać z interpretacją i zrozumieniem zjawisk jakie zostana zarejestrowane i obserwowana w przyszłości przez nowo powstałe narzędzia i sprzęt.
Ciekawe również wydaje się sam proces analizy i interpretacji danych, które zostały zgromadzone do dnia dzisiejszego. Dlatego takie narzędzia jak ChatGPT mogą wesprzeć naukowców w tym obszarze. Być może powstaną nowe pomysły, idee, koncepcje czy Teorie, które uzupełnią nasz opis Wszechświata.
Moja interpretacja nie wyklucza żadnej zgromadzonej wiedzy. Nie podważa prowadzonych badań naukowy i nie wyklucza doświadczenia jakie zgromadziliśmy. Jest tylko próbą interpretacji tego co nas otacza bez negacji. To inne spojrzenia na otaczającą nas Rzeczywistość.
Zakłada powstanie wszystkiego – w końcu, jest to Teoria Wszystkiego (ToE), pewna koncepcja jak to wszystko mogłoby się zacząć. Jednak czy taka Koncepcja Przestrzeni Kwantowej mogłaby zapoczątkować proces zmian opisu naszej Rzeczywistości - cóż, być może Zmiana Reguł dokona się niespodziewanie. Puki co, trwamy i powstają nowe propozycje jak: Koncepcja Przestrzeni Kwantowej.
To daje nowe możliwości: interpretacji materii, czy nowego, zespolonego opisu czasu, który dopełni nam odpowiedź na pytanie "co to jest czas". Wówczas będziemy mogli odpowiedzieć sobie Jak powstał nasz Wszechświat - nastąpi zmiana reguł, która rozszerzy naszą optykę na otaczającą nas Rzeczywistość. Zmiana reguł jest konieczna, jeśli mamy mieć inne spojrzenie na nasz Wszechświat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz