środa, 26 czerwca 2024

Nowe wyzwania

Przed nami Nowe wyzwania - Świat nauki próbuje użyć Technologii opartej na Sztucznej Inteligencji. Nastały czasy, gdzie technologia służy technologii. Czym to zakończy? Tego jeszcze dokładnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Sztuczna Inteligencja, ChatGPT to nowe wyzwania, ale również potencjalnie nowe zagrożenia. Coś, co w pierwotnym zamyśle twórców miała nas wspierać, może okazać się dla nas pewnego rodzaju zagrożeniem. Nie chodzi tu o przejęcie kontroli przez Sztuczną Inteligencję nad naszym życiem - choć w pewnych obszarach jest dość możliwe.

Nowe Wyzwania mogą wprowadzać nowe problemy. Ludzkość dostrzega w nich przede wszystkim sposobność do zwiększenia swojej sprawności, wydajności. Ale ile jeszcze da się ugrać na podnoszeniu wydajności? W Przyrodzie nie można przesuwać granic w nieskończoność. Nie znamy takich przypadków. Oznacza to, że przyjdzie nam w niedalekiej przyszłości zapłacić dług za naiwne "myślenie" o płaskim postrzeganiu takich rozwiązań, jak ChatGPT. Dlaczego?

ChatGPT jest w stanie napisać za nas wypracowanie, zrobić prezentację, znaleźć fragment kodu, który będzie optymalny dla naszego projektowanego oprogramowania. Niektóre rozwiązania tego typu są w stanie zrobić projekt graficzny czy skomponować muzykę do gry komputerowej. Jednym słowem - Sztuczna Inteligencja wchodzi również w domenę sztuki - w coś, co były wyłącznym Atrybutem Człowieka. Sztuka wyróżniała narody, kultury, dawała ukojenie zmysłom, emocjom, lub pobudzała je.

Wygląda na to, że teraz, za pomocą Sztucznej Inteligencji każdy może być projektantem, kompozytorem, pisarzem, czy też innym twórcą z obszaru Sztuki. Ok. Można twierdzić, że to pewien rodzaj Nowych Wyzwać, pewna propozycja dla Ludzkości - nowa jakość, Nowe Wyzwania. A skutki? Jeśli człowiek odda wszystkie obszary swojego życia - nawet te, które stanowią o jego człowieczeństwie, to co będzie nas wyróżniać w przyrodzie od otaczającej nas Rzeczywistości - cyfrowej Rzeczywistości?

Jeśli będziemy wykorzystywać Sztuczną Inteligencję w sposób bezrefleksyjny, może okazać się, że stracimy część naszego człowieczeństwa. Nasza wrażliwość ulegnie destrukcji. W społeczeństwach zaczną pojawiać się jednostki, które śmiało można będzie zaliczyć do pokolenia "cyber-idiotów". Oznacza to, że powoli nasze cywilizacja będzie tracić pewna atrybuty człowieczeństwa. Nie będziemy w stania w przyszłości wyrobić w sobie gustów, zdania na temat tego co nas pociąga w sztuce.

Idąc dalej, może to oznaczać, że człowiek polegając na "wyborach i sugestiach" sztucznej inteligencji, może zatracić chęć rozwoju emocjonalnego, jaki niewątpliwie towarzyszy w procesie tworzenia sztuki. Tego typu potencjalne zagrożenia są już zauważalne, zwłaszcza w edukacji, gdzie niektórzy uczniowie wolą skorzystać z ChatGPT do napisania wypracowania, niż wyrabiać w sobie zdolności do tworzenia tekstów. Jednym słowem - być może takie rozwiązania, które mają tworzyć nowe wyzwania, będą wpływać dysfunkcyjne na procesy edukacyjne społeczeństw. Oznacza to, że społeczeństwo będzie koncentrować się na "produkcji" biorców, a nie wykształcać liderów i kreatorów.

Czy zatem musimy zmienić nasz stosunek do nowych wyzwań? Wydaje się, że proces edukacji w realiach wirtualnej rzeczywistości musi ulec pewnym zmianom, aby uczynić go bardziej efektywnym oraz nauczyć ludzi świadomego posługiwania się tego typu rozwiązaniami. Wydaje się to dość trudne, skoro sami twórcy tych rozwiązań nie wiedzą dokładnie czego się spodziewać po swoich wynalazkach.

Więcej zobacz w linku.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ToE-Quantum Space-5

ToE-Quantum Space-5. What happens if scientists find the Theory of Everything? Is the combination of the General relativity  and the  Stand...