Czas na Komputery Kwantowe, być może teraz nastąpi Supremacja Google w obszarze komputerów kwantowych? Tego do końca nie wiadomo, ale ostatni artykuł na temat postępów prac w obszarze komputerów kwantowych Google daje do myślenie [link]. Dlaczego właśnie komputery kwantowej? Czy będzie to kolejny rozwój w obszarze komputerów?
Obecnie prace na komputerem kwantowy trwają i są już dość zaawansowane. Kolejne firmy dołączają do tego elitarnego grona - IBM, Google, Microsoft. Jedną z pierwszych firm, która próbuje wykorzystywać ta technologię jest firma D-Wave. Prace nad rozwiązaniami tego typu posuwają się do przodu. Wydaje się, że to tylko kwestia czas, aby tego typu rozwiązania "ujarzmić" i upowszechnić na potrzeby nie tylko badań naukowych ale również opracować mechanizmy do wykorzystywanie w biznesie.
Dlaczego to takie ważne? Czy nadszedł czas na komputery kwantowe? Otóż, dzisiejszy Świat potrzebuje na rozwiązanie nowych wyzwań dużo większej mocy obliczeniowej. Komputery kwantowe dają pewną nadzieję w tym oczekiwaniu. Jest już pewne, że dzisiejsze superkomputery nie są w stanie poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi świat nauki. Jesteśmy u progu wydolności - jeśli chodzi o zapotrzebowanie na moc obliczeniową. I to pod każdym względem. Na przykład zużycia energii elektrycznej przez komputery.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, komputer do gier wymaga więcej energii do działania. Według raportu organizacji Energy Saving Trust, komputer do gier wymaga prawie sześć razy więcej energii niż laptop.
Według Greening the Beast — inicjatywy Nathana Millsa, emerytowanego konstruktora wysokiej klasy komputerów stacjonarnych, oraz Evansa Millsa, byłego naukowca z Lawrence Berkeley National Laboratory, programu realizowanego w ramach programu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych — typowy komputer do gier zużywa około 1400 kWh energii elektrycznej rocznie.
Chociaż komputery do gier stanowią około 2,5% globalnie zainstalowanej bazy danych sprzętu PC, zużywają one do 75 miliardów kWh energii elektrycznej rocznie na całym świecie.
Przekłada się to na 20% całkowitej energii potrzebnej do działania konsoli do gier, notebooka i komputera stacjonarnego przez rok. Poza tym ten poziom zużycia wymaga wydatku na energię do 10 miliardów dolarów, co stanowi średni koszt eksploatacji 25 elektrowni.
https://www.laphard.pl/pl/n/2023/Ile-pradu-zuzywa-komputer/106
Dochodzi do tego, że część naszych zasobów naukowych musimy przeznaczać na poszukiwanie rozwiązań z zakresu nie tylko zwiększenia mocy obliczeniowej, ale również utrzymaniu tej mocy obliczeniowej w czasie jej użytkowania - na przykład oszczędności w konsumowaniu energii elektrycznej. Czy zatem komputery kwantowe rozwiążą nam niektóre problemy, nad którymi musimy "pochylać się" coraz bardziej? Mam nadzieję, że tak się stanie. Wówczas moc obliczeniowa stanie się tania w utrzymaniu - być może? Czas na Komputery Kwantowe.
Po co nam tyle mocy obliczeniowej? Konsumpcja mocy obliczeniowej stale rośnie, podobnie jak zużycie energii, która musi ją utrzymywać w gotowości do rozwiązywania naszych problemów. Świat nauki wykorzystuje moc obliczeniową już właściwie we wszystkich dziedzinach naukowych. Moc obliczeniowa konieczna jest do większości badań naukowych - oczywiście w różnym stopniu zapotrzebowania. Taka sama sytuacja jest również w biznesie.
Specjaliści IT dostrzegają potencjał chmury i chcą wykorzystywać go do rozwijania wzrostu swoich organizacji, co skutkuje rosnącymi wydatkami na usługi w chmurze obliczeniowej. Z badania niemieckiej firmy Hornetsecurity wynika, że w ciągu pięciu najbliższych lat nawet 93% firm z sektora IT planuje choćby częściowo oprzeć się na chmurze. Z kolei eksperci IDC przewidują, że w tym roku wydatki na infrastrukturę chmurową wzrosną o 21,7% w porównaniu do 2021 roku i wyniosą 90 mld dolarów.
https://itwiz.pl/idc-w-2022-roku-wydatki-na-chmure-obliczeniowa-wzrosna-o-blisko-22/
Czas na Komputery Kwantowe - to hasło, które może rozwiązać nasze niektóre problemy z obszarów zmniejszenia zapotrzebowania i konsumpcji na energię elektryczną, która zasila ogromne centra przetwarzania danych, wykorzystywane do badań naukowych. Ale nie chodzi przecież tylko o zużycie energii elektrycznej.
Ujarzmienie technologii komputerów kwantowych spowoduje zwiększenie mocy obliczeniowej, którą możemy wykorzystać do symulacji komputerowych. A te muszą mieć do swojej dyspozycji ogromne moce obliczeniowe - a więc, Czas na Komputery Kwantowe. Oczywiście, technologia komputerów kwantowych jest jeszcze niedoskonała i wymaga rozwoju. Jest wiele problemów do rozwiązania, aby w pełni ujarzmić komputery kwantowe w biznesie.
Dysponowanie wielką mocą obliczeniową pozwoli nam niewątpliwie wejść na wyższy poziom badań naukowych, które mogłby modelować zjawiska, które w naszym świecie występują tylko "teoretycznie". To nowa jakość badań - modelowanie rzeczywistości wirtualnej. Wówczas można modelować zjawiska, które teoretycznie mogę występować, pojawiać się gdzieś w naszym Wszechświecie. A to już duża zmiana jakościowa i ogromna korzyść. Czas na Komputery Kwantowe.
W naszej koncepcji Przestrzeni Kwantowej również symulacje komputerowe wydają się atrakcyjne. Świat powstającej Przestrzeni Kwantowej mogłby zostać odwzorowany w zasobach komputera kwantowego. Niestety, ale każda taka symulacja wymaga ogromnych mocy obliczeniowych. Dlatego technologia komputerów kwantowych wzbudzać w nas nadzieję, na nowe możliwości. Wymaga te jednak jeszcze zaangażowania mnóstwa aktywności i zasobów. Prace niewątpliwie trwają a Czas na Komputery Kwantowe nadchodzi. Na razie, zbieramy dane i doświadczenie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz