poniedziałek, 13 maja 2024

Problemy z Czasem

Nasza Teoria traktuje "Czas" w sposób szczególny. Nie oznacza to, że wystąpiły jakieś Problemy z Czasem. Przestrzeń Kwantowa występuje poza czasem - ma swoją interpretację bezczasowości. Czas jaki znamy jest "skończonym", "ukształtowanym" produktem, który odmierza naszą Egzystencję. Ale, jak wszystko w naszym Wymiarze Czasowym, kiedyś i Czas miał swój początek, a to co teraz obserwujemy to modyfikacje tego co narodziło się pierwotnie. Sugeruje to jakąś sekwencje, a sekwencja powiązana jest przecież z upływem czasu. Jak zatem rozwiązać Problemy z Czasem?

Co to jest Czas? W jaki sposób można odpowiedzieć na takie pytanie? Czas jaki znamy, jest tylko uproszczoną formą, obrazem zjawiska, które definiuje i współtworzy nasze myślenie o “czasie”. Jeśli Przestrzeń Kwantowa istnieje, opis i definicja “Czasu” musi ulec zmianie. Koncepcja Przestrzeni Kwantowej zakłada, że powstanie Przestrzenie Kwantowej dokonuje się poza czasem. Ale do końca nie wiadomo co to dokładnie oznacza, ponieważ pojęcie “Czasu” nie zostało określone. Wiemy tylko tyle, że w strukturze Przestrzeni Kwantowej dokonuje się Prawo Zachowania Czasu i Energii. Należy zatem rozpocząć poszukiwanie definicji “Czasu”.

Nasze pojęcie “Czasu” jest produktem końcowym. To co opisuje “czas”, to manifestacja istnienia – powiązanie czasu/trwania w czasie z egzystencją. Intuicyjnie można powiedzieć, że “Istnieć to być w czasie”. Oznacza to, że poza czasem – w naszym rozumieniu, nic nie powinno istnieć. Struktura Przestrzeni Kwantowej jest poza czasem. Czy wobec tego, taka struktura Przestrzeni Kwantowej nie istnieje. Być może z naszego punktu widzenie może nam się wydawać, że tego typu “byt”, który funkcjonuje poza czasem nie ma prawa istnieć. Istnieć można tylko w czasie – “ja jestem” – jest wyrazem naszego istnienia w czasie. Czy tak ma pozostać?

Co to jest Czas? Być może na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć, jeśli rozpocznie się dyskusja o naszym postrzeganiu “czasu”. Wydaje się, że muszą nastąpić zmiany w naszym myśleniu na temat “Czasu”. Ale, ważne jest również zrozumienie naszej, obecnej definicji “czasu” w kontekście potencjalnego istnienia struktury Przestrzeni Kwantowej. ToE – koncepcja struktury Przestrzeni Kwantowej nie powinna zaburzać naszego Tu i Teraz. Bez “Czasu” nie można istnieć. Co to jest Czas?

Koncepcja Przestrzeni Kwantowej zakłada istnienie innych Miejsc, innych Światów, które nie mają takich Atrybutów jak dzisiejszy Wszechświat. Oznacza to, że nasza dzisiejsza, otaczająca nas Rzeczywistość, jest “produktem końcowym” innych miejsc, innych Światów. Jeśli taka Przestrzeń Kwantowa istnieje, to również “Czas”, jego opis i definicja jest również “produktem końcowym”. Wówczas to, w tamtych innych Miejscach, innych Światach, “Czas” ma zupełnie inną definicję? Co to jest Czas w kontekście istnienia Przestrzeni Kwantowej. W jaki sposób nasze postrzeganie czasu zostało wykrystalizowane do obecnego “obrazu Czasu”, do obecnego postrzegania czasu? 

W moim Świecie, patrzę na szklankę mleka przed sobą – czas płynie. Myślę sobie, czy ta szklanka mleko może spaść, zostać zrzucona ze stoły – czas płynie. Bawiące się dzieci, potrącają stół i szklanka mleka spada na ziemie i się rozbija – czas płynie. Wpatrując się w szklankę mleka, niechcący, na skutek zamyślenia zrzucam szklankę mleka ze stołu – czas płynie. Nie mogę znieść krzyku bawiących się dzieci i samo zrzucam szklankę mleka – czas płynie. Patrzę na szklankę mleka i zrucam ją z premedytacją, aby zaobserwować rozbicie szklanki mleka – czas płynie.

Nie zależnie, co zrobię, ile jeszcze scenariuszy mogłoby się pojawić – czas płynie. Jak zatem zdefiniować “czas”, który powinien uwzględniać wszystkie te opisane możliwości “ze szklanką z mlekiem”? Każda możliwość jest inna, każda niesie ze sobą inne skutki, każda zmani naszą przyszłą Rzeczywistość w inny sposób – a czas, niezależnie, od “wybranej” możliwości, czas płynie. Co to jest Czas? Wszystko co wiemy o “czasie” to, że czasu płynie i ma swoją strzałkę czasu – od przeszłości do przyszłości.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Krótki esej o czasie cz.13

Krótki esej o czasie cz.13  to kolejna część większej całości (zobacz początek:  Krótki esej o czasie cz.1 ), który stara się podsumować in...